Astra Ploiesti isi continua seria meciurilor fara infrangere din acest an si se apropie de zona ce asigura prezenta in cupele europene in sezonul viitor. Dupa ce au remizat cu Timisoara si au invins pe Steaua, ploiestenii lui Selymes s-au impus cu 1-0 in fata ultimei clasate, Sportul Studentesc, in cea de-a XXVI-a etapa a Ligii 1.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

N'Doye a trecut pe langa deschiderea scorului dupa 11 minute de joc, lovitura de cap a senegalezului fiind respinsa de Curelea din fata portii. Peste noua minute, dupa o actiune frumoasa de atac a Astrei, Miranda a centrat in fata portii insa Tigoianu, singur la cinci metri, a ratat intalnirea cu balonul.

Sportul rateaza incredibil in minutul 30. Grigore a respins in fata un sut in forta al lui Ferfelea, insa Postolache nu a reusit sa profite de greseala portarului ploiestean, calcand pe mingea aflata la 3 metri de poarta. Golul a venit in poarta Sportului in repriza secunda (min. 55), atunci cand Stratila a centrat de pe dreapta, iar Fatai a reluat spectaculos din foarfeca de la 7 metri.

Oaspetii au jucat in inferioritate numerica din minutul 66, Tarnacop primind al doilea cartonas galben dupa doar 20 de minute de la intrarea pe teren.

Echipe de start:

Astra Ploiesti: Grigore, Matel, Mihalache, Goian, Morais, Seto, N'Doye, Stratila, Fatai (Rusu '82), Tigoianu (Stan '60), Miranda (Oprsal '72)

Sportul Studentesc: Viciu, Ciupe, Ratiu, D. Lung, Maxim, Irimia, Cruceru (Dobre '62), Ferfelea, Postolache (Chetan '74), A. Lungu (Tarnacop '46), Curelea