Rapid si Universitatea Craiova au incheiat la egalitate, scor 0-0, ultima partida a etapei a XXV-a a Ligii 1, insa echipa lui Sumudica poate ramane fara punctul obtinut, oltenii cerand victoria la "masa verde", dupa ce instalatia de nocturna de pe Giulesti s-a intrerupt de doua ori in timpul meciului.

Rapid - Craiova 0-0Foto: Agerpres

Giulestiul a ramas in bezna pentru 30 de secunde in minutul 41 al meciului, instalatia fiind repornita cu ajutorul generatorului. In minutul 70, nocturna a picat din nou pentru zece secunde, iar oltenii cer acum victoria la "masa verde".

"Sunt fericit pentru ca acest punct valoreaza mult. Vor fi de fapt trei puncte pentru ce s-a intamplat la meci. Vom castiga meciul la 'masa verde' pentru ca s-a oprit partida de doua ori si, conform regulamentului, vom lua cele trei puncte. Marius Avram trebuia sa opreasca jocul la a doua cadere a nocturnei'', a declarat finantatotul Craiovei, Adrian Mititelu, la Digisport.

Conform regulamentului, clubul organizator are la dispozitie o ora pentru a remedia problemele, dupa prima intrerupere. In cazul in care are loc o a doua intrerupere, meciul se suspenda, iar echipa oaspete castiga la "masa verde". Rapidul nu este strain de astfel de incidente, giulestenii pierzand in 2001 partida cu PSG din Cupa UEFA, din cauza problemelor de la nocturna.

"Comisia de Disciplina este abilitata sa judece acest caz, dar nocturna nu trebuie sa se opreasca de doua ori. E suficient sa se opreasca o singura data si sa dureze un minut, iar meciul se opreste. Pot sa spun ca a doua oara a fost o cadere de lucsi, dar daca se stabileste ca s-a oprit jocul, Craiova poate merge la Comisie si sa se judece cazul", a declarat supervizorul partidei din partea Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Valentin Alexandru, citat de Agerpres.