FC Vaslui s-a impus in fata celor de la Dinamo in meciul etapei a XXV-a a Ligii 1, scor 2-0, mentinandu-se in cursa pentru locul 1. Cu o defensiva problematica, dinamovistii au fost pedepsiti cu cate un gol pe repriza (Wesley, min. 24 si Cinu, min. 48), indepartandu-se de primele trei clasate.

Vaslui - Dinamo, in Liga 1Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Ioan Andone, antrenor Dinamo: "Ne doream aceasta victorie, pentru a spera la un loc doi. Acum, dupa aceasta infrangere, trebuie sa ne regandim strategia. Ramanem doar cu Europa League. In prima repriza am facut un joc excelent. De mult n-am mai avut o repriza asa de buna in deplasare. Daca inscriam in prima repriza nu pierdeam acest meci. Nu am fost inspirat la modificari, jucatorii introdusi in repriza secunda nu au oferit ceea ce-mi doream. Nu stiu ce s-a intamplat in repriza a doua, de ce nu am jucat nimic. Cred ca am avut doar doua suturi la poarta in partea secunda".

Vasluienii au pus la incercare poarta lui Naumovski dupa sase minute de joc. Wesley Lopes a primit balonul dupa o centrare din corner, insa a trimis cu capul pe langa poarta din patru metri. A urmat imediat contra-atacul dinamovistilor, prin Torje. Centrare a mijlocasului alb-rosu de pe dreapta, dar Alexe a sutat peste poarta din 15 metri.

In minutul 24, gazdele au deschis scorul dupa o faza fixa. Adailton a executat un corner de pe dreapta, la prima bara, dinamovistii nu au reusit sa respinga, iar balonul a ajuns la Wesley, care a inscris din marginea careului mic, cu un sut din cadere.

Wesley a fost aproape de o dubla in minutul 32, atunci cand Raul Costin a recuperat un balon in propria jumatate, a urcat pe flancul drept si a centrat in sase metri. Wesley a sutat din plonjon, dar balonul a trecut pe langa poarta.

Dinamovistii au avut ocazia de a egala inainte de pauza (min. 45). Vasluienii au pierdut un balon in apropierea propriului careu, Torje a recuperat, a intrat in careu, a simulat un sut si a ales sa continue faza de unul singur, in loc sa-i paseze lui Danciulescu, demarcat bine in partea dreapta. Torje le-a dat timp gazdelor sa se replieze si faza s-a incheiat fara gol.

La trei minute de la startul reprizei secunde, defensiva alb-rosilor a fost prinsa din nou pe picior gresit. Cinu a recentrat cu capul in fata portii, Genchev a prelungit balonul pana la Cinu, care a inscris cu o lovitura de cap. In repriza a doua dinamovistii nu au mai contat aproape deloc in atac si meciul s-a incheiat cu victoria vasluienilor, scor 2-0.

Echipe de start:

FC Vaslui: Kuciak, Genchev, Papp, Cinu, Milanov, Gheorghiu (Milisavljevic '67), Costin, Wesley (Farkas '46), Sinmartean, Adailton, Bello (Pouga '88)

Dinamo: Naumovski, Rubio, Gaman, Moti, Diabate, Torje, Kone (Munteanu '81), Patrascu, Alexe, Danciulescu (Bakaj '69), Ganea (Tucudean '53)