Gijon a reusit sa-i provoace prima infrangere lui Mourinho, pe propriul teren, dupa o pauza de noua ani. In tot acest timp, tehnicianul portughez a pregatit nume mari precum FC Porto, Chelsea, Inter si Real Madrid. De asemenea, trebuie mentionat faptul ca Jose si-a condus echipele in dispute din Champions League, Premier League, Serie A si Primera Division.

Jose MourinhoFoto: Reuters

Beira Mar il invinsese ultima data "acasa" pe "The Special One" (nr. pregatea atunci pe Porto), in data de 23 februarie 2002, scor 2-3.

Real - Gijon 0-1, Villarreal - Barcelona 0-1

Marea surpriza de pe Bernabeu a fost declansata de reusita lui Angel Cuevas Miguel (in minutul 79), iar Realul a pierdut puncte extrem de importante in lupta pentru titlu.

Vestile proaste au continuat pentru galactici, Barcelona reusind sa se impuna, scor 1-0, pe terenul lui Villarreal. Unicul gol al meciului a fost marcat de catre Gerard Pique (67').

In urma acestui succes, Barcelona s-a distantat la opt puncte de Real, titlul fiind tot mai aproape de Nou Camp.