Galatiul a pierdut la Brasov, scor 1-0, iar gandurile la titlu incep treptat sa se risipeasca. "Gazdele au meritat victoria, jocul nu a fost asa cum m-am asteptat. Nu vad nicio presiune, obiectivul nostru este Europa League", a declarat Dorinel Munteanu. Vasluiul s-a apropiat la cinci puncte de prima pozitie, in timp ce Dinamo ramane la mare distanta dupa ce a pierdut cu 2-1 pe terenul lui U Cluj.

Dorinel, din nou pe prima pozitie din Liga 1Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

"N-am avut atitudine si chiar daca am primit golul in minutul 90, Brasovul a meritat victoria si a fost peste noi. Totusi, noi le-am permis sa fie periculosi. Am avut si noi o sansa mare in repriza secunda, dar una peste alta, jocul nostru nu a fost asa cum ma asteptam.

Nu vad nici o presiune, pentru ca obiectivul nostru este Cupa UEFA, deci presiunea este artificiala. Nu ma intereseaza ce fac contracandidatele noastre, Timisoara poate trece peste noi cu un punct, nu este o problema" - Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati.

"Repetam greselile din turul campionatului. Tudor a dus bine jocul pentru U, nu ma asteptam de la el. Am pierdut pentru ca apararea a fost nesigura. E un rezultat nemeritat. Va fi destul de greu sa ne apropiem de locurile fruntase. Suntem departe de locul doi, ceea ce ne-am propus noi" - Ioan Andone, dupa esecul de la Cluj.

Pana in acest moment, etapa a fost una favorabila pentru FC Vaslui, echipa pregatita de Viorel Hizo apropiindu-se la cinci puncte de Otelul.