FC Vaslui a reusit sa pastreze cele trei puncte puse la bataie in meciul cu Unirea Urziceni, din a XXIII-a etapa a Ligii 1, inscriind pe final doua goluri. Stradaniile moldovenilor au fost rasplatite in ultimele minute: Lucian Sinmartean l-a pacalit pe portarul ialomitenilor cu un sut din afara careului (min. 81) si Adailton a inscris din lovitura libera (min.90+2).

Sinmartean (stanga) inscrie pentru VasluiFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Defensiva ialomitenilor a fost incercata din primele minute, prin suturile lui Genchev, Sinmartean sau Adailton. Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 37, la sutul in forta al lui Yero Bello, din stanga careului. Balonul a lovit insa bara si vasluienii au ramas fara gol in prima repriza.

Pericolul la poarta lui Kuciak a fost Scarlatescu, cel care, dupa doua minute de la ratarea lui Yero Bello, a avut sansa deschiderii scorului. Kuciak a parat insa sutul ialomiteanului si cele doua echipe au intrat la pauza la egalitate: 0-0.

Urziceniul a fost aproape de o surpriza in minutul 69, atunci cand Toba a patruns in careu cu mingea la picior, a driblat un jucator din defensiva adversa, insa a trimis pe langa poarta din zece metri. In minutul 76, Adrian Gheorghiu a trecut pe langa gol, dupa ce balonul trimis cu capul a fost respins de Curca in bara.

Ghinionul i-a parasit pe moldoveni in minutul 81, Lucian Sinmartean inscriind cu un sut in forta din afara careului (1-0). Dupa ce a inscris impotriva Stelei, Adailton a "lovit" din nou, inscriind cu un sut perfect din lovitura libera, in al doilea minut al prelungirilor.

Vaslui s-a impus cu 2-0 si s-a apropiat la cinci puncte de liderul Otelul (care are insa un meci in minus), urmand a-i intalni pe galateni in etapa viitoare (miercuri, 6 aprilie, ora 18:00).

Echipe de start:

FC Vaslui (antrenor Viorel Hizo): Kuciak, Genchev, Canu, Farkas, Milanov (Balace '66), Campano (Gheorghiu '46), Costin, Wesley, Sinmartean, Adailton, Yero Bello (Pouga '73)

Unirea Urziceni (antrenor Octavian Grigore): Curca, Blay (Mihalcea '86), Nicu, Mera, Tosca, Paduretu, Scarlatescu (Lupu '78), Muzac (Mustata '72), Toba, Apostol, Rusescu