Astra Ploiesti s-a impus in fata Victoriei Branesti, scor 2-0, in cea de-a XXIII-a etapa a Ligii 1. Ajutati de adversari, elevii lui Selymes au deschis scorul dupa doar un minut de joc, Oprea deviind balonul in proprie poarta. Matel a stabilit scorul final in primul minut al prelungirilor, cu un gol in vinclu din 14 metri.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

In primul minut de joc, la o centrare din corner a ploiestenilor, Oprea s-a inaltat, in incercarea de a respinge balonul, dar a trimis cu capul in proprie poarta, gazdele preluand conducerea pe tabela de marcaj. Astra a pus constant presiune pe defensiva adversa, insa nu a reusit sa mai puncteze pana la pauza.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit in minutul 67. Centrare a lui Zuluf, pana la Coman, care a intors mingea pana la Simion. Doua suturi consecutive ale lui Simion, respinse insa de fiecare data de defensiva ploiesteana. Balonul a ramas in posesia oaspetilor, dar Novac a sutat in bara. Principalul pericol la poarta gazdelor, Simion a avut din nou sansa egalarii in minutul 78, dar, aflat intr-o situatie de unu la unu cu portarul, a ratat.

Ploiestenii au incheiat partida in minutul 90+1, cand, la o lovitura libera indirecta, Matel a primit balonul la marginea careului si a inscris la vinclu, din vole, cu un sut in diagonala.

Echipe de start:

Astra Ploiesti (antrenor Tibor Selymes): Grigore, Matel, Mihalache, Goian, Morais, Stratila, N'Doye (Oprsal '65), Takayuki, Paulinho (Tigoianu '33), Budescu (Fatai '81), Miranda

Victoria Branesti (antrenor Ilie Stan): Stoicescu, Maghici (Simion '30), Bar, Marincau, Nicola, Novac, D. Popa, Ispir, Avram (Zuluf '46), Oprea (Todoran '69), C. Coman