EURO 2012 Razvan Lucescu: Un egal cu Bosnia e un rezultat pozitiv

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 13:29 Sport | Fotbal


Razvan Lucescu
Foto: Reuters
Dupa doua remize (1-1 cu Albania si 0-0 cu Belarus) si o infrangere (0-2 cu Franta) in preliminariile pentru EURO 2012, selectionerul nationalei de fotbal a Romaniei, Razvan Lucescu, este de parere ca ar fi bun si un egal cu Bosnia la Zenica deoarece tricolorii ar mai avea sanse de calificare la turneul final din Polonia si Ucraina.

"Sigur ca vrem victoria, dar sa nu uitam ca si un rezultat de egalitate e un rezultat pozitiv care ne mentine in cursa de calificare. Avem insa obligatia sa invingem Bosnia la Bucuresti", a declarat Lucescu intr-un interviu acordat Protv Magazin.

"A vorbi numai despre victorie creeaza un plus de presiune pe echipa - noi avem nevoie de rabdare, de liniste. Cei care sunt obligati sa invinga sunt bosniacii. Misiunea noastra e sa facem 4 puncte din aceste doua confruntari cu Bosnia, dar asta nu inseamna ca nu vrem sa castigam pe 26 martie", a adaugat selectionerul Romaniei.

Romania va disputa cel de-al patrulea meci din preliminariile pentru EURO 2012 in data de 26 martie, la Zenica, impotriva echipei Bosnia-Hertegovina, formatie ce are cu doua puncte mai mult decat tricolori in clasamentul Grupei D.


Clasamentul Grupei D*:

1. Franta 9 puncte (+5)
2. Belarus 8 puncte (+3)
3. Albania 5 puncte (-1)
4. Bosnia 4 puncte (+1)
5. Romania 2 puncte (-2)
6. Luxemburg 1 punct (-6)


*Prima echipa clasata in fiecare grupa din preliminarii se califica direct la EURO 2012 impreuna cu echipa clasata pe locul secund ce are cel mai bun punctaj, in timp ce celelalte echipe de pe locul secund vor juca la baraj.


Citeste mai multe despre   


















1351 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    corect... (Marţi, 15 martie 2011, 13:39)

    me [anonim]

    e un rezultat pozitiv... daca luam in coniderare nivelul campionatului, al conduceri federatiei, si mai ales al antrenorului...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 15 martie 2011, 15:04)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui me

      nu imi vine sa cred ca albania e peste noi!!!!! doamne unde am ajuns!!!! de la nr 4 in lume in '94 la niste cvasinecunoscuti in 2011 si asta datorita mafiei din fotbal care au distrus tot
      • +3 (3 voturi)    
        Am fost chiar pe 3 in 1997: (Marţi, 15 martie 2011, 18:46)

        tikitaka [utilizator] i-a raspuns lui dragonfly

        http://www.fifa.com/associations/association=rou/ranking/gender=m/index.html

        Minimum and Maximum
        Highest FIFA ranking
        3 - September 1997. .
        Lowest FIFA Ranking
        57 - February 2011.
        Best Mover
        9 - September 1997
        Worst mover
        -14 - July 2010
    • +2 (4 voturi)    
      rezultat pozitiv?.... (Marţi, 15 martie 2011, 16:09)

      vendetta [anonim] i-a raspuns lui me

      poate daca il raportam la nivelul acestui popor...

      Penibil! Razvane lasa-ne ca putem si fara antrenori ca tine....
      • -2 (4 voturi)    
        intrebare si propunere (Marţi, 15 martie 2011, 16:21)

        eu [anonim] i-a raspuns lui vendetta

        daca nivelul acestui popor este atat de jos precum zici de ce te intereseaza pe tine echipa nationala a acestui popor ? mai bine te-ar interesa nationala poporului italian sau etc. unul pe care il consideri tu la un nivel demn.

        atitudinea asta face ca Romania sa inoate in noroi inca...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu numai atat. (Marţi, 15 martie 2011, 13:51)

    Maxi R [anonim]

    Eu cred ca si o infrangere ne mentine in lupta pentru calificare. Ce ti-e un punct, ce ti-e zero puncte? Aproape la fel. Doar sa invingem Bosnia la Bucuresti dupa aceea :)

    (deci meciul cu Bosnia e la Bucuresti, asta e o informatie utila)
  • +4 (4 voturi)    
    Egalul e un rezultat pozitiv... (Marţi, 15 martie 2011, 14:03)

    Sarsaila [anonim]

    ...pentru un loser! Ce mentalitate ingrozitoare are poporu asta, frate! Du-te si joaca acolo, mai bine sa pierzi dupa o batalie pe viata si pe moarte decit sa iti iei masuri de siguranta si sa te trezesti in final ca depinzi de un gol, pe care bineinteles ca o sa il iei in minutu 98, dupa care o sa urli ca te-a furat arbitrul...

    Uita-te la al batrin, Razvane!
    • +2 (2 voturi)    
      Mentalitatea poporului (Miercuri, 16 martie 2011, 1:55)

      zuperman [utilizator] i-a raspuns lui Sarsaila

      Nu pune pe seama mentalitatii poporului ce debiteaza Razvan Lucescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Victorie (Marţi, 15 martie 2011, 14:04)

    dragos [anonim]

    Egal, egal..lasa-ma frate ca egaluri am tot avut, nici o victorie,noi cand mai batem pe cineva??
    Razvanele,daca pierzi cu Bosnia eu zic sa iti iei talpasita ca ne-am saturat de scuze
  • +4 (4 voturi)    
    Acum cativa ani ... (Marţi, 15 martie 2011, 14:27)

    Andu [anonim]

    Acum cativa ani ii bateam cu 3-0 si la ei si la noi, acum ne rugam de un egal. Cu amatorul asta ajungem sa ne bucuram la un gol dat cu Luxemburg.
    • +2 (2 voturi)    
      ehe ??!! (Marţi, 15 martie 2011, 15:14)

      val [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Luxemburg e tare !!! Nu mai e ce-a fost ! Ciuca batailor !! Vedeti cu Franta ce greu a pierdut la Metz in toamna !!! Eu cred ca pentru noi sunt Malta, Liechtenstein, Andorra, San Marino poate si Feroe dar si aia au devenit artagosi !!!
  • -3 (3 voturi)    
    Din moment ce facem: (Marţi, 15 martie 2011, 17:59)

    Motanu [anonim]

    1-1 acasa cu Albania, echipa pe care prel.euro 2008 o zdrobeam cu 6-1, si 0-0 in belarus, nu ai cum sa speri la un egal cu Bosnia. Oricum, Bosnia, nu mai este nationala pe care in Prel.euro 2004 o bateam cu 3-0 in deplasare si 2-0 acasa.
    Cat despre Luxemburg, in prel. CM 2010, ei au invins cu 2-1 in Elvetia, asa ca nu cred ca va fi usor impotriva lor.
  • +3 (3 voturi)    
    Razvane.... (Marţi, 15 martie 2011, 18:21)

    menandy [utilizator]

    ...cu declaratia asta a ta m-ai convins definitiv ca, pe langa ca habar n-ai de fotbal, esti si putin tampitel ! Hai Romania... totusi...!
  • -2 (2 voturi)    
    Valoarea echipei (Marţi, 15 martie 2011, 22:32)

    vasi [anonim]

    Voi ati vazut ce jucatori are Bosnia spre deosebire de Romania? Is cu 2 clase peste ai nostri. Is de acord cu Razvan ca un egal ii mai mult decat satisfacator.
  • -1 (1 vot)    
    Adevarul gol-golut! (Miercuri, 16 martie 2011, 3:54)

    Silviu [anonim]

    La o echipa nationala ca cea a Romaniei, nici nu ai cum sa emiti pretentii in meciul din Bosnia. Cati jucatori avem noi ca Dzeko, Pjanic, Misimovic, Salihovic, Ibisevic sau Ibricic? Vrei sa-i bati cu Florescu, Nicolita sau Cocis?
    Ar trebui sa vedem mai intai ca Razvan nu are de unde alege si apoi sa fie crititcat. La echipele de club, facea din tantar armasar, dar aici NU ARE CU CINE! Cred ca pentru ei ar fi rezultat nefast daca nu obtin 3p, nu pentru noi!