AS Roma a trecut peste dezamagirea optimilor Ligii Campionilor, cand a fost eliminata de Sahtiorul lui Mircea Lucescu, si s-a impus in derby-ul capitalei Italiei, 2-0 cu Lazio, in cea de-a XXIX-a etapa din Serie A, prin dubla capitanului Francesco Totti. Eliminata si ea din Liga Campionilor, AC Milan nu a putut sa scoata decat un punct din duelul cu codasa clasamentului, Bari, scor 1-1.

Totti, dubla in derby-ul cu LazioFoto: Reuters

AC Milan a dominat partida de pe teren propriu cu Bari, insa oaspetii au marcat primul gol, la singura lor ocazie din prima repriza, prin Rudolf (min. 39). AC Milan a pus presiune constant, Zlatan Ibrahimovic irosind mai multe ocazii de egalare. Gazdele au inscris de doua ori in debutul reprizei secunde, prin Robinho si Ibrahimovic, ambele reusite fiind insa anulate pe motiv de ofsaid, respectiv hent. Suedezul Ibra a vazut al doilea cartonas galben in minutul 73, dar in ciuda inferioritatii numerice, Milan a reusit sa invinga defensiva aglomerata a lui Bari si sa egaleze prin Antonio Cassano (min. 82).

AS Roma s-a apropiat la doua puncte de Lazio in clasamentul din Serie A, dupa ce i-a invins duminica pe elevii lui Edoardo Reja, scor 2-0. Totti a deschis scorul in minutul 70 din lovitura libera si a reusit dubla in prelungiri, din penalty. Lazio a terminat partida cu doi oameni mai putin pe teren, dupa eliminarile lui Stefan Radu (min. 88) si Ledesma (min. 90).

Cu Adrian Mutu titular, Fiorentina a invins pe Chievo cu 1-0, gratie golului lui Vargas. Udinese a inregistrat scorul etapei, trecand cu 4-0 de Cagliari.