Real Madrid s-a incalzit pentru returul optimilor Ligii Campionilor invingand lejer pe Hercules, in cea de-a XXVIII-a etapa din Primera Division, scor 2-0. Francezul Karim Benzema a punctat de doua ori, ajungand la opt goluri marcate in ultimele sase meciuri ale madrilenilor. Eliminata de Schalke 04 din Liga Campionilor, Valencia a fost invinsa categoric de Real Zaragoza, cu scorul de 4-0.

Karim Benzema, dubla pentru Real Foto: Reuters

Fara Cristiano Ronaldo, Carvalho, Pepe sau Xabi Alonso pe teren, Real Madrid nu a avut nicio problema in fata lui Hercules, echipa ce se lupta pentru a evita retrogradarea. In lipsa francezului David Trezeguet si avand o statistica deloc favorabila in meciurile diin deplasare din acest sezon (sase puncte obtinute in deplasare - din care trei pe Nou Camp - inscriind doar trei goluri), oaspetii nu au pus probleme elevilor lui Mourinho.

Karin Benzema a adus victoria Realului dupa ce a inscris cate un gol in fiecare repriza, ajungand la cota de 19 goluri marcate in toate competitiile din acest sezon. "Acum suntem la patru puncte in spatele Barcelonei. Sa speram ca va pierde cu Sevilla", a declarat francezul.

Jose Mourinho (antrenor Real Madrid): "Imi place sa am probleme in selectie si sa trebuiasca sa aleg intre anumiti jucatori. Nimeni nu are un loc garantat in echipa. Karim se descurca mai bine ca niciodata. Cu Ronaldo si Higuain accidentati, el a inscris patru goluri in ultimele doua meciuri si a adus sase puncte importante".

Real Madrid disputa miercuri mansa retur a optimilor Ligii Campionilor, incercand sa atinga faza sferturilor de finala pentru prima data in ultimii sapte ani. In mansa tur, madrilenii au remizat, scor 1-1, cu Lyon.

Primera Division, etapa a XXVIII-a:

Sambata, 12.03.2011:

Almeria - Atletico Madrid 2-2 (Crusat '49, Goitom '77/ Aguero '39, '61)

Real Madrid - Hercules 2-0 (Benzema '24, '56)

Zaragoza - Valencia 4-0 (Jarosik '5, Herrera '40, Fernandez '75-penalty, '75-penalty)