Dupa o pauza de peste 40 de ani, FC Brasov a reusit sa castige in Ghencea, stegarii umilind-o pe Steaua cu 3-0. Echipa pregatita de Marius Lacatus s-a prezentat lamentabil, ros-albastrii fiind neputinciosi in fata unei echipe care lupta pentru evitarea retrogradarii. Aflata la o diferenta de 14 puncte de liderul Otelul, formatia din Ghencea ramane in lupta pentru titlu doar la nivel de declaratii, realitatea din teren spunand cu totul altceva.

Marius Lacatus Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua avea nevoie de victorie pentru a ramane la 10 puncte de liderul Otelul, situatie in care echipa din Ghencea inca mentinea vie speranta sanselor la titlu.

Partida cu Brasovul avea insa sa-i aduca cu picioarele pe pamant pe stelisti, formatia ros-albastra pierzand la scor de neprezentare (3-0). Cristescu (30') si Teixeira (34') au reusit golurile sezonului pentru stegari, iar la pauza s-a intrat cu scorul de 0-2.

Firavul elan ofensiv aratat de Steaua s-a stins definitiv in minutul 63, atunci cand Oros a marcat, cu capul, din apropiere, la o noua gafa de proportii a apararii gazdelor.

Tabloul suferintei a fost completat de eliminarea lui Galamaz (67'), dupa un fault la Viveiros, in postura de ultim aparator.

"Emotiile" titlului dispar pentru Steaua printre fulgii de zapada cazuti din abundenta, duminica seara, pe Ghencea - echipa lui Lacatus se afla la 14 puncte in spatele liderului Otelul.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Galamaz, Geraldo, Brandan - Marinescu, Ricardo - Burdujan, Dica, Tanase - Bilasco

Rezerve: Stanca, Emeghara, Gardos, Radut, Szekely, Surdu, Nicolita

FC Brasov: Marc - Rusu, Diego Gaucho, Oros, Cristi Ionescu - Toloza - Viveiros, Chipciu, Ilyes, Cristescu - Teixeira

Rezerve: Kajcsa, Majernik, Stanga, Handnagy, Voicu, Nastasie, Martinovic

Arbitri: Alexandru Tudor (Bucuresti) , Aurel Onita (Constanta), respectiv Valentin Avram (Bucuresti). Rezerva: George Radulescu (Bucuresti).