FC Vaslui s-a impus, luni, in cea de-a XIX-a etapa a Ligii 1, in fata celor de la FCM Tg. Mures, scor 2-0, si a urcat pe locul al treilea in clasament, depasind Rapidul lui Sumudica. Dupa o prima repriza slaba, Viorel Hizo l-a aruncat in lupta pe Wesley Lopes, mutarea dovedindu-se inspirata deoarece brazilianul a inscris ambele goluri.

Wesley, decisiv cu OtelulFoto: AGERPRES

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Prima mare ocazie a meciului a venit in minutul 18, la poarta lui Kuciak. Vagner a reusit sa scape de adversarul direct, a intrat in careu, i-a pasat lui Topic in fata portii, dar Papp a intervenit excelent. Peste patru minute, Adailton a pus in pericol poarta gazdelor, dar sutul expediat din lovitura libera a fost respins de portarul Stetca.

Tg. Mures a pus stapanire cu totul pe teren, creandu-si din ce in ce mai multe faze de poarta, prin Florin Dan sau Topic, dar dupa fluierul de final al primei reprize cele doua echipe au fost la egalitate, scor 0-0.

In partea secunda Viorel Hizo forteaza victoria si il trimite in teren pe Wesley. Mutarea se dovedeste a fi perfecta pentru oaspeti, Wesley inscriind in minutul 63. Un un-doi interesant intre Adailton si Wesley, iar brazilianul, aflat cu spatele la poarta, primeste balonul in careu, se intoarce si suteaza din zece metri, de langa Bruno Fernandes. Raspunsul oaspetilor vine in minutul 73, atunci cand sutul lui Dida din afara careului trece putin peste transversala.

Wesley reuseste dubla in minutul 86, cu un lob din 16 metri peste portarul gazdelor, iar Vasluiul obtine trei puncte importante in cursa de urmarire a liderului Otelul.

Echipe de start:

Tg. Mures: Stetca, Vagner, Iencsi (Didi '69), Cr. Munteanu, Fernandes, Topic, L. Rus (Lavecchia '61), Vasilache, Ba (Raduta '76), Fl. Dan, Zaharia

Vaslui: Kuciak, Gheorghiu (Wesley '46), Papp, Cinu, Rivas, Sinmartean, Ghencev (Milisavljevic '59), Costin, Milanov, Adailton (Campano '90+1), Yero Bello