Steaua a debutat cu victorie in 2011, impunandu-se pe "Ion Oblemenco" in fata Universitatii Craiova, scor 1-0, gratie reusitei lui Marius Bilasco din minutul 31. Pragmatici, stelistii au plecat cu toate cele trei puncte, apropiindu-se la zece puncte de liderul Otelul si lasand-o pe Craiova fara victorie in ultimele patru meciuri.

Steaua, victorie in fata Craiovei Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Marius Lacatus (antrenor Steaua): "Jocul nu a fost unul spectaculos, in special in repriza a doua. A fost o partida echilibrata, Craiova a avut cateva sanse de a deschide scorul, dar si noi sa marcam pentru 2-0. E important ca am obtinut cele trei puncte, ca sa tinem pasul cu echipele din fata".

Adrian Mititelu (patron U Craiova): "Nici noi nu am stralucit, dar nici Steaua nu a impresionat cu nimic. A fost un meci decis de soarta. Daca marcam la acele ocazii altfel ar fi decurs meciul. Steaua nu a avut nicio ocazie de gol. Prima repriza am jucat mai bine ca ei, dar in a doua parte am cazut din punct de vedere fizic" (Digisport)

Orgolii, sete de victorie, nevoie de puncte. Gazda Universitatea Craiova a inceput meciul determinata sa puna capat seriei negre din fata Stelei, avand prima ocazie dupa cinci minute de joc, prin Florin Costea. Tatarusanu este insa la post, inchide bine unghiul, iar sutul lui Costea din coltul careului mic este respins cu piciorul de portarul stelist. In minutul 14 fratii Costea combina in careul stelist, insa Florin Costea, nemarcat in 11 metri, trimite slab peste poarta.

Fara a-si crea faze prea periculoase la poarta adversa, stelistii tin de balon, in timp ce oltenii se multumesc sa astepte o greseala a adversarilor, pentru a pleca pe contra-atac. O astfel de faza il pune pe Mihai Costea in pozitie foarte buna in minutul 29, dar sutul sau este respins in prima faza de Galamaz, balonul ii revine, dar sutul sau nu gaseste spatiul portii.

Plecata pe contra-atac, Steaua reuseste sa inscrie in minutul 31, dupa o faza creata de doi fosti jucatori ai Unirii Urziceni. Marinescu centreaza excelent de pe partea dreapta, iar Bilasco, aflat la sase metri, trimite cu capul in bara. Balonul ii revine lui Bilasco, care impinge balonul in poarta goala. Peste trei minute, Nicolae Dica trece pe langa golul de 2-0, sutul sau trecand insa pe langa poarta.

Repriza secunda a partidei a fost saraca in faze de poarta. Craiova a incercat sa sara peste faza de constructie si sa trimita mingi lungi la bataie pentru fratii Costea. Steaua s-a asezat bine in defensiva, a parut multumita cu scorul de pe tabela, nu si-a asumat prea multe riscuri, profitand si de o cadere fizica a oltenilor.

Stelistii au obtinut primele trei puncte din acest an intr-un meci important cu Universitatea Craiova, urmatorul adversar fiind FC Brasov. Universitatea Craiova va intalni pe Victoria Branesti.

Echipe de start:

Craiova: Lung Jr. Dananae, Zoro, Lopes, Lopez, Prepelita, Stoica, Ologu (Gangioveanu '68), Fl. Costea, Subotic, M. Costea

Steaua: Tatarusanu, Bonfim, Galamaz, Geraldo, Brandan, Nicolita, Ricardo, Marinescu (Bicfalvi '71), Tanase (Burdujan '76), Dica (Surdu '83), Bilasco