Cu 11 meciuri ramase de jucat din actualul sezon de Premier League, Manchester United a auns la cota de 60 de puncte, cu patru mai multe fata de ocupanta locului secund, Arsenal Londra. Elevii lui Ferguson s-au impus, sambata, scor 4-0, in fata celor de la Wigan Athletic, atacantul mexican Javier "Chicharito" Hernandez punctand de doua ori.

Hernandez, dubla pentru UnitedFoto: Reuters

Cu gandul la urmatoarele dueluri importante din saptamana urmatoare din Premier League, cu Chelsea (marti) si Liverpool (duminica), Sir Alex Ferguson a ales sa-l menajeze pe golgeterul campionatului englez, Dimitar Berbatov, si sa-l trimita in teren pe mexicanul Hernandez.

Chicharito s-a achitat cu succes de sarcinile sale, mexicanul deschizand scorul in minutul 17, dupa o pasa a lui Nani. Wigan a rezistat in fata lui Rooney si compania pana in minutul 74, cand Hernandez a lovit din nou, dupa un un-doi cu Rooney. Intrat in partea secunda, Berbatov a pasat decisiv pentru al treilea gol, al lui Rooney, in minutul 84. Dupa alte trei minute, Fabio Da Silva a inscris primul sau gol pentru United, stabilind si scorul final: 4-0

Premier League, etapa a XXVIII-a:

Sambata:

Aston Villa - Blackburn 4-1 (Young '49-penalty, '82, Hanley '62-autogol, Downing '64/ Kalinic '81)

Everton - Sunderland 2-0 (Beckford '8, '39)

Newcastle - Bolton 1-1 (Nolan '13/ Sturridge '38)

Wigan Athletic - Manchester United 0-4 (Hernandez '17, '74, Rooney '84, Da Silva '87)

Wolverhampton - Blackpool 4-0 (Jarvis '3, O'Hara '54, Ebanks-Blake '79, '90)