Real Madrid a obtinut un egal, cu gol marcat, pe Stade Gerland, si va avea avantajul terenului propriu pentru calificarea in sferturile UCL: madrilenii au condus prin golul lui Benzema (65), dar au fost egalati cu 7 minute inaintea concluziei (Gomis, 83).

Benzema deschide scorul la LyonFoto: Reuters

Scorul egal este mai apropiat de imaginea jocului: francezii au dominat prima perioada, impunand un ritm sustinut si o angajare fizica stanjenitoare pentru madrileni. Dupa "sedinta" din pauza, condusa de Mourinho, Real a iesit mult schimbata in bine: spaniolii au avut doua bare, in primele minute, lasand impresia ca nu vor mai ceda comanda jocului.

Benzema a deschis scorul in minutul 65, la prima faza pe care a jucat-o dupa ce intrase pe teren: slalom prin apararea franceza si mult noroc la finalizare (portarul aluneca, iar fundasul central nu reuseste sa respinga...)

Francezii au echilibrat din nou, iar in minutul 83 Gomis reia in plasa, din 10 metri, o minge care i-a sarit, cu sansa, in varful bocancului: 1-1, calificarea se joaca la Madrid!

Olympique Lyon - Real Madrid 1-1 (Gomis 83 - Benzema 65)

FC Copenhaga - Chelsea 0-2 (Anelka 17,54)