AC Milan si-a consolidat prima pozitie in clasamentul din Serie A, invingand categoric sambata seara pe cei de la Parma, scor 4-0. Seedorf, Cassano si Robinho au intarit moralul echipei pentru prima mansa a optimilor Ligii Campionilor, Milan urmand a intalni marti pe englezii de la Tottenham. Tot sambata, Cavani a fost "calaul" celor de la AS Roma, uruguayanul de la Napoli reusind sa-si mentina echipa la trei puncte fata de liderul Milan.

Cavani, dubla contra RomeiFoto: Reuters

Dupa doua remize consecutive in campionat, AC Milan a reusit sa ia toate punctele din confruntarea cu Parma. Seedorf a deschis scorul dupa opt minute de joc, fructificand o pasa a lui Ibrahimovic. Dupa noua minute, un schimb de pase intre Gatusso si Cassano a dus scorul la 2-0, fostul jucator al Sampdoriei inscriind primul sau gol pentru Milan. Intrat in repriza secunda, brazilianul Robinho a mai punctat de doua ori, stabilind scorul final: 4-0.

Napoli a devenit sambata seara prima echipa ce reuseste sa invinga pe AS Roma pe Stadio Olimpico in acest sezon, impunandu-se cu 2-0. Cavani a inscris primul gol din penalty, ca urmare a unui fault in careu comis de Juan asupra lui Hamsik. Cu sapte minute inainte de final, uruguayanul a reusit dubla, mentinand-o pe Napoli la trei puncte in spatele lui AC Milan. Edinson Cavani conduce detasat in topul golgeterilor din Serie A, uruguayanul ajungand la cota de 20 de reusite in acest sezon.