Atacantul uruguayan Luis Suarez a avut un debut fantastic in tricoul noii sale echipe. Transferat in urma cu doar trei zile de Liverpool, fostul jucator al lui Ajax Amsterdam a inscris dupa doar 16 minute de la intrarea pe teren, in cea de-a treia victorie consecutiva a "Cormoranilor" din campionat. Manchester City nu a avut o seara buna, remizand in deplasare cu cei de la Birmingham.

Suarez, gol la debutul in tricoul lui LiverpoolFoto: Reuters

Desi nu a mai jucat de doua luni si nu s-a antrenat inca alaturi de noii sai coechipieri de la Liverpool, Luis Suarez a inscris dupa 16 minute de la intrarea sa pe teren, in meciul cu Stoke City, castigata de "Cormorani cu 2-0. In urmatoarea etapa din Premier League insa, Liverpool va avea o misiune mai grea, elevii lui Dalglish urmand a intalni in deplasare pe Chelsea si implicit pe Fernando Torres, jucator ce a parasit echipa de pe Anfield in urma cu patru zile.

"Toata lumea e incantata de Suarez, e un moment fantastic atat pentru el, cat si pentru suporteri. Inca nu s-a antrenat cu jucatorii asa ca abia astept sa se alature baietilor" - Kenny Dalglish

Manchester City a preluat de doua ori conducerea in partida cu Birmingham , prin reusitele lui Tevez si kolarov, dar s-a vazut de fiecare data egalata. Manchester City a remizat, scor 2-2, aflandu-se acum la opt puncte fata de liderul Manchester United si la trei puncte de Arsenal, ocupanta locului secund.

"Sunt dezamagit pentru ca nu am jucat bine. Am jucat bine primele 50 de minute si dupa am uitat sa jucam. Trebuie sa schimb ceva" - Roberto Mancini.

Premier League, etapa a XXV-a:

Click aici pentru rezultatele de marti!

Miercuri:

Birmingham - Manchester City 2-2 (Zigic '23, Gardner '77-penalty/ Tevez '4, Kolarov '41)

Blackburn - Tottenham 0-1 (Crouch '4)

Blackpool - West Ham United 1-3 (Adam '42/ Obinna '24, '44, Keane '37)

Bolton - Wolverhampton 1-0 (Sturridge '90)

Fulham - Newcastle 1-0 (Duff '67)

Liverpool - Stoke City 2-0 (Meireles '47, Suarez '79)