Nicolae Dica a fost omul meciului in partida amicala pe care Steaua a disputat-o luni, in stagiul de pregatire din Antalya, impotriva moldovenilor de la Sheriff Tiraspol. Ros-albastrii s-au impus cu 4-1, jucatorul pitestean fiind autorul unui hat-trick. Intr-un alt amical disputat luni, U Cluj a invins cu 4-0 echipa sud-coreeana Gyeongnam.

Dica, decisiv in CupaFoto: Rompres

Dica a deschis scorul in minutul 19, cu un sut din 18 metri, dupa o centrare de pe dreapta a lui Banel Nicolita. Pana la pauza, Steaua avea sa faca 2-0: Brandan a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, la bara a doua, iar Galamaz a reluat cu capul in poarta moldovenilor.

In repriza a doua Nicolae Dica a mai punctat de doua ori. In minutul 65, a inscris un gol superb, din 15 metri, cu un lob peste defensiva adversa. Dupa doar doua minute, Dica a inscris din nou, cu un sut din sase metri. Sheriff a marcat golul de onoare in minutul 78, prin Jimmy.

Echipa de start a Stelei: Tatarusanu, Bonfim, Galamaz, Gardos, Brandan, Nicolita, Marinescu, Ricardo, Tanase, Dica, Bilasco. Au mai intrat in repriza a doua: Surdu, Szekely, Radut, Bicfalvi, Stanca, Onofras, Baciu, Onicas, Cosmin Matei si Emeghara.

Urmatorul meci amical al Stelei se va disputa in 3 februarie, ros-albastrii urmand a intalni pe croatii de la Dinamo Zagreb.

Intr-un alt meci amical disputat luni, Universitatea Cluj a castigat usor in fata celor de la Gyeongnam, echipa din prima liga sud-coreeana, cu scorul de 4-0. Golurile clujenilor au fost marcate de Bostina (min. 23), Tony (min. 38) si Machado, care a reusit o dubla (min. 75 si 81).