Barcelona a castigat meciul etapei a XXI-a din Primera Division, scor 3-0, in fata singurei echipe ce reusise sa o invinga in acest sezon, Hercules Alicante. Catalanii au avut mult de muncit pentru a obtine cele trei puncte de pe stadionul Jose Rico Perez, eliminarea unui adversar in minutul 85 fiindu-le de ajutor. Dupa golul lui Pedro si dubla lui Messi, Barcelona a obtinut cea de-a 15-a victorie consecutiva in campionatul spaniol, egaland recordul stabilit de Real Madrid in sezonul 1960-1961.

Messi, dubla pentru BarcelonaFoto: Reuters

Dupa ce in septembrie 2010 au pierdut cu 0-2 pe Nou Camp in fata nou-promovatei Hercules, Barcelona nu a avut o misiune usoara in deplasare. Hercules s-a asezat bine in defensiva, avand chiar si o ocazie clara de gol in minutul 20, prin David Trezeguet. Catalanii au reusit sa gaseasca o bresa in apararea gazdelor si Pedro a marcat cu doua minute inainte de pauza, dupa o pasa a lui Xavi, reusind astfel sa inscrie in cel de-al saselea meci consecutiv din Primera Division.

Hercules a continuat sa reziste in fata Barcelonei in repriza secunda, dar "a cazut" in minutul 85, atunci cand Francisco Farinos a primit cartonasul rosu. Catalanii au profitat de ocazie si Lionel Messi a punctat de doau ori in tot atatea minute, ajungand la cota de 21 de goluri in campionat, fiind la un singur gol de liderul golgeterilor, Cristiano Ronaldo.

"Faptul ca am inscris chiar inainte de pauza ne-a ajutat mult, insa 1-0 este intotdeauna un scor periculos, orice minge pierduta te poate pune in pericol. De asemenea, cartonasul rosu acordat lui Farinos ne-a ajutat mult", a declarat Guardiola la finalul meciului.

Primera Division:

Sambata:

Deportivo La Coruna - Sevilla 3-3 (Lassad '15, '62, Laure '89/ Negredo '63, '79, Escude '74)

Hercules - Barcelona 0-3 (Pedro '43, Messi '87, '89)

Levante - Getafe 2-0 (Valdo '47, Caicedo '54)

Real Sociedad - Almeria 2-0 (Ansotegi '45, Tamudo '78)

Real Mallorca - Sporting Gijon 0-4 (D. Castro '3, Kevin Garcia '61-autogol, A. Castro '67, Nacho Novo '87)

Malaga - Real Zaragoza 1-2 (Duda '16/ Bertolo '40, Pongolle '87)