Dupa ce nu a reusit decat doua puncte in ultimele doua etape, AC Milan a spart gheata impotriva Cesenei, echipa lui Massimiliano Allegri impunandu-se cu 2-0. Zlatan Ibrahimovic a fost din nou cel mai bun om al milanezilor, suedezul provocand un autogol (Pellegrino 45') si reusind sa inchida tabela in prelungiri (90+3').

Zlatan IbrahimovicFoto: Reuters

Aflat in scadere de forma, liderul AC Milan avea nevoie de un succes pentru a pastra distanta de 4 puncte fata de Napoli, a doua clasata.

Dupa un inceput greu de meci, Milanul a primit o mana de ajutor din partea lui Maximiliano Pellegrino, fotbalistul oaspetilor trimitand in propria poarta dupa o faza in care Ibrahimovic a avut un rol foarte important.

In a doua repriza, milanezii au avut nenumarate ocazii (Robinho a trimis in bara cu poarta goala), iar cel care a marcat a fost Ibrahimovic (90+3'). S-a incheiat 2-0, iar AC Milan se afla la 9 puncte de marea rivala Inter (campioana Europei are un joc mai putin disputat).