​Manchester United a revenit in fruntea clasamentului din Premier League, dupa ce a obtinut un egal pe terenul celor de la Tottenham, scor 0-0. Desi au jucat in inferioritate numerica in ultimul sfert de ora, elevii lui Ferguson au reusit sa faca fata lui Gareth Bale si compania. Rezultate de egalitate s-au inregistrat si in cele trei derby-uri jucate duminica.

Remiza alba intre Man. United si TottenhamFoto: Reuters

Ziua in Premier League a inceput cu remiza de 1-1 din derby-ul orasului Birmingham, dintre Aston Villa si Birmingham City, scor 1-1. Sunderland a reusit sa smulga un punct in prelungirile partidei cu Newcastle United, in timp ce pe Anfield s-a inregistrat un spectaculos 2-2 intre Liverpool si Everton.

Liverpool a intrat la pauza cu un avantaj de un gol, dupa o repriza foarte buna facuta de Cormorani, in care Meireles a inscris cu un sut din 15 metri. Everton a dat insa replica in debutul partii secunde, Distin inscriind dupa doar un minut de la reluarea jocului. Dupa alte sase minute, Everton a preluat conducerea, dupa un gol al lui Beckford. Liverpool a obtinut insa un punct din etapa a XXIII-a, dupa ce Kuyt a transformat o lovitura de la 11 metri.

Manchester United ramane singura echipa neinvinsa din actualul sezon din Premier League, Ronney si compania obtinand un punct din meciul cu Tottenham. Rafael Da Silva si-a lasat echipa in inferioritate numerica in minutul 74, dupa ce a primit al doilea cartonas galben, insa Tottenham nu a putut sa profite de omul in plus avut pe teren. Rafael Van der Vaart a fost aproape de a inscrie golul victoriei dupa o greseala a lui Hernandez, insa sutul olandezului s-a dus putin pe langa vinclu si ambele echipe au plecat cu un punct.

Premier League, etapa a XXIII-a:

Click aici pentru rezultatele inregistrate sambata!

Duminica:

Birmingham City - Aston Villa 1-1 (Johnson '49/ Collins '73)

Sunderland - Newcastle United 1-1 (Gyan '90+4/ Nolan '52)

Liverpool - Everton 2-2 (Meireles '29, Kuyt '68-penalty/ Distin '46, Beckford '52)

Tottenham - Manchester United 0-0

1. Manchester United 45 puncte (21 meciuri)