Croatul Ante Sapina, martor in procesul de la Bochum in care patru persoane sunt acuzate de aranjarea a 32 de meciuri de fotbal din mai multe tari din Europa, a marturisit ca a mituit mai multi arbitri pentru a obtine castiguri financiare. Arestat inca din noiembrie 2009, Sapina a dezvaluit ca a aranjat si un meci din calificarile pentru Cupa Mondiala din 2010.

Sapina a castigat 150.000 de euro de pe urma meciului din 2009 dintre FC Basel si CSKA Sofia, din Europa League. Croatul, care este suspectat ca ar fi capul unei retele importante de infractori, a marturisit ca l-a mituit pe arbitrul ucrainean Oleg Oriekhov, cu care s-a intalnit la un restaurant din Kiev, convingandu-l pe oficial sa aranjeze ca in repriza secunda sa se inscrie doua goluri.

Croatul i-a propus lui Oriekhov ca in schimbul acestui favor sa il ajute sa urce in clasamentul arbitrilor al UEFA, insa ucraineanul a refuzat, acceptand in schimb sa aranjeze meciul pentru suma de 40.000 de euro. In timpul meciului, Oriekhov a acordat un penalty controversat pentru Basel, care conducea cu 2-0 la pauza. In repriza a doua, s-au mai inscris doua goluri, asa cum a fost planuit, Basel castigand cu 3-1. Arbitrul Oriekhov a fost suspendat pe viata de catre UEFA.

Sapina a aranjat, in parcarea unui hotel din Sarajevo, si un meci din calificarile pentru Cupa Mondiala 2010, dintre Lichtenstein si Finlanda, scor 1-1, stabilindu-se de la inceput ca golurile sa fie marcate in repriza a doua. Arbitrul Novo Panic a fost ulterior suspendat pe viata.

Croatul a incercat sa aranjeze si un meci din preliminariile Campionatului European Under 21, dintre Elvetia si Georgia, oferindu-i unui arbitru 50.000 de euro. Arbitrul a stricat insa totul, cauzandu-i lui Sapina pierderi de aproape 400.000 de euro.

Sapina a marturisit ca aranjeaza meciuri din 2006 si ca avea castiguri de aproximativ 1 milion de euro pe luna din pariuri.