Manchester United si-a intarit pozitia de lider in Premier League marti seara, dupa ce echipa lui Sir Alex Ferguson a invins pe Stoke City, cu scorul de 2-1, in cea de-a XXII-a etapa a campionatului englez. United e la trei puncte de rivala din oras, City, care are un meci in plus iar miercuri intalneste in deplasare echipa lui Arsene Wenger, Arsenal Londra.

Nani aduce victoria lui Manchester UnitedFoto: Reuters

Dupa ratarile lui Berbatov si Giggs, Manchester United a deschis scorul in minutul 27, prin reusita lui "Chicharito", insa gazdele s-au vazut egalate in minutul 50, atunci cand Whitehead a profitat de o greseala in defensiva adversa si a inscris primul gol in 30 de ani al lui Stoke City pe Old Trafford. United a ramas cu toate cele trei puncte puse in joc, Nani fiind cel care a inscris golul victoriei, in minutul 62.

"A fost un meci deficil. Stoke are niste jucatori hotarati, care nu renunta niciodata si fac meciul dificil pentru orice echipa, dar noi am avut momente bune de joc si am fost increzatori. Am facut cateva schimbari in echipa pentru a mentine jucatorii motivati si pentru a le mai da timp de odihna deoarece ianuarie va fi o luna plina pentru noi", a declarat Ferguson, care pentru acest meci i-a odihnit pe Rooney, Rio Ferdinand si Van der Saar.