Barcelona a trebuit sa munceasca mai mult decat se astepta in fata celor de la Levante pentru a obtine prima victorie a anului 2011, scor 2-1. Dupa o prima repriza fara goluri, Pedro a reusit dubla in doar 12 minute, in timp ce Stuani a inscris golul de onoare al oaspetilor. Xavi a fost titular contra lui Levante si a stabilit un record de 549 partide in tricoul primei reprezentative a Barcelonei.

Pedro aduce victoria Barcelonei Foto: Reuters

Dupa doua saptamani de vacanta, jucatorii Barcelonei au avut nevoie de o repriza de incalzire pentru a inscrie in poarta adversarilor din cea de-a XVII-a etapa din Primera Division. Catalanii au reusit sa invinga defensiva "aglomerata" a celor de la Levante abia in minutul 47, prin Pedro.

Dupa 12 minute, o pasa marca Dani Alves a fost fructificata de acelasi Pedro si Barcelona conducea cu 2-0. Pedro a fost aproape de hat-trick, dar balonul a lovit bara si cei care au inchis tabela de marcaj au fost oaspetii, Christian Stuani inscriind pentru Levante in minutul 80.

Primera Division, etapa a XVII-a:

Duminica:

Barcelona - Levante 2-1 (Pedro '47, '59/ Stuani '80)

Athletic Bilbao - Deportivo La Coruna 1-2 (Llorente '86/ Adrian '22-penalty, '52)

Sporting Gijon - Malaga 1-2 (Castro '42-penalty/ Welington '45, Apono '59-penalty)

Sevilla - Osasuna (ora 21:00)

Valencia - Espanyol (ora 23:00)