FC Barcelona este cu siguranta cea mai buna echipa din Primera Division in acest an, acest lucru fiind dovedit nu numai de locul ocupat in clasamentul primei ligi spaniole ci si de cifrele cu care echipa catalana a incheiat anul. Barcelona a invins sambata categoric pe rivala Espanyol (scor 5-1), ajungand la o cifra impresionanta de 26 de goluri marcate in ultimele cinci meciuri.

Barcelona, echipa anului 2010 in Primera DivisionFoto: Reuters

Cu victoria din fata celor de la Espanyol, Barcelona a obtinut a opta victorie consecutiva in deplasare in acest sezon, din tot atatea posibile. Meciul cu rivala din oras a insemnat pentru Victor Valdes doborarea propriului record in ceea ce priveste minutele jucate fara a primi vreun gol. Portarul Barcelonei a ajuns sambata la 577 de minute, depasindu-si recordul inregistrat in sezonul trecut, de 570 de minute.

Barcelona, care in acest an a castigat campionatul in Primera Division si Supercupa Spaniei, a inscris in ultimele cinci meciuri 26 de goluri, ajungand la 51 de goluri marcate in acest sezon, cifra intrecuta doar de Barcelona sezonului 1950-1951, care, in primele 16 etape, a reusit sa dea 54 de goluri.

In cele 38 de partide disputate in acest an in Primera Division (22 in sezonul 2009/2010 si 16 in sezonul actual), Barcelona a acumulat 103 puncte in 33 de victorii, 4 remize si doar 2 infrangeri. In aceste partide, catalanii au inscris 110 goluri si au primit 24.

Rivala Real, in 38 de partide jucate in 2010 (23 in sezonul trecut si 15 in actualul sezon), a acumulat 97 de puncte in 31 de victorii, 4 remize si 3 infrangeri (din care doua cu FC Barcelona: 0-2 si 0-5). Madrilenii au marcat 100 de goluri si au primit 34.

Forta jucatorilor Barcelonei il surprinde si pe antrenorul Pep Guardiola, care, din 2008 cand a venit la carma echipei, a cucerit nu mai putin de opt trofee: "Aceasta dinamica a jocului depinde doar de noi. Trebuie sa fim capabili sa ii motivam in continuare pe jucatori. Secretul este ca fotbalistii sunt foarte buni si toate victoriile acestea au consolidat starea lor de spirit. Aceasta echipa nu inceteaza sa ma uimeasca si imi da foarte multa liniste pentru viitor".