Steaua a fost eliminata din cupele europene dupa ce a pierdut in prelungiri, scor 1-0, partida cu Napoli. Cavani (93') a rasplatit insistentele italienilor, iar ros-albastrii rateaza inextremis primavara Europa League.

In tur, Steaua a scapat printre degete o victorie mare contra lui Napoli in minutul 98. Istoria s-a repetat si pe "San Paolo", italienii marcand din nou in prelungiri (de data aceasta in minutul 93). Ros-albastrii au rezistat eroic pana pe finalul disputei de miercuri seara, dar Cavani (93') a taxat un moment de neatentie al apararii.

Liga 1 ramane fara reprezentante in cupele europene dupa un sezon de toamna in care formatiile romanesti nu au rupt deloc gura targului.

"Putem spune ca e vorba si de ghinion, la fel ca in meciul tur. Am primit un gol in prelungiri, dar vreau sa-i felicit pe jucatori pentru efortul depus. Nu am fost concentrati pana la final. Am facut jocuri bune in aceasta competitie, dar se putea obtine mai mult. Impresia lasata a fost una in general buna. Regretul este mare, pacat. In repriza a doua nu prea am mai ajuns la poarta adversa, iar presiunea la care ne-au supus a dat roade" - Marius Lacatus (protv).

Napoli: 26 De Sanctis - 6 Aronica, 28 Cannavaro, 14 Campagnaro - 3 Vitale, 5 Pazienza, 21 Yebda, 11 Maggio - 17 Hamsik, 18 Zuniga - 7 Cavani.

Steaua: 12 Tatarusanu - 29 Bonfim, 18 Martinovic, 23 Geraldo, 14 Latovlevici - 6 Gardos - 9 Szekely, 21 Gomes, 20 Angelov, 24 Surdu - 28 Bogdan Stancu.

Rezerve:

Napoli: 1 Iezzo, 2 Grava, 8 Dossena, 12 Dumitru, 13 Santacroce, 77 Sosa, 80 Blasi

Steaua: 33 Lungu, 3 Emeghara, 4 Abrudan, 8 Radut, 26 Bicfalvi, 91 Matei

Arbitri: Pavel Kralovec, ajutat de asistentii Miroslav Zlamal si Martin Wilczek.