​FC Barcelona a inregistrat, duminica seara, cea de-a noua victorie consecutiva in Primera Division, pedepsindu-i pe cei de la Real Sociedad la fel ca pe Real Madrid: 5-0. David Villa a deschis scorul in mai putin de zece minute, Iniesta a punctat in minutul 33, Messi a reusit o dubla (min. 47, 87), iar Krkic a stabilit scorul final in minutul 90. Real Madrid se mentine la doua puncte de Barca, dupa ce s-a impus cu 3-1 in fata lanternei rosii, Zaragoza.

Messi, o noua dubla pentru BarcaFoto: Reuters

Barcelona e neinvinsa in ultimele 21 de meciuri, reusind sa-si tina adversarii departe de poarta lui Valdez de o luna. Barca nu a mai primit gol din 13 noiembrie, atunci cand a castigat cu 3-1 in fata celor de la Villarreal.

Prin dubla reusita duminica seara, Messi a ajuns la 27 de goluri marcate in 22 de meciuri jucate si la al 17-lea gol din actuala editie din Primera Division, fiind la egalitate (17 reusite) in topul golgeterilor cu portughezul Cristiano Ronaldo, care a inscris duminica pentru Real din lovitura libera.

Primera Division, etapa a XV-a:

Sambata, 11 decembrie:

Getafe - Villarreal 1-0 (Albin '89)

Sevilla - Almeria 1-3 (Kanoute '83/ Vargas '48, Piatti '81, '90)

Atletico Madrid - Deportivo La Coruna 2-0 (Aguero '8, '35)

Duminica, 12 decembrie:

Athletic Bilbao - Espanyol 2-1 (Llorente '73, Lopez '78/ Osvaldo '33)

Hercules - Malaga 4-1 (Trezeguet '65, Drenthe '67-penalty, Cruz '71, Kiko '80)

Mallorca - Racing Santander 0-1 (Serrano '90)

Sporting Gijon - Levante 1-1 (Eguren '80/ Caicedo '71)

Zaragoza - Real Madrid 1-3 (Fernandez '54-penalty/ Ozil '15, Ronaldo '44, Di Maria '47)

Barcelona - Real Sociedad 5-0 (Villa '9, Iniesta '33, Messi '47, '87, Krkic '90)