FC Vaslui a remizat, pe teren propriu, in prima etapa a returului Ligii 1, cu Rapid, scor 1-1, egal ce nu favorizeaza niciuna dintre echipe. Raul Costin a fost cel care a deschis scorul, cu o super-executie din afara careului, iar Herea a marcat golul egalizator, dupa un contra-atac fulger al giulestenilor. Vaslui ramane pe locul al treilea in clasament, cu 32 de puncte, in timp ce Rapid acumuleaza 30 de puncte, fiind la o distanta de noua puncte de liderul Galati.

Dinu Gheorghe, presedinte Rapid: "Am avut ghinion, a fost si terenul greu. Greselile sunt colective, nu avem de ce sa dam vina pe un singur om. Echipele trebuie felicitate pentru ca au jucat pe frigul asta. Se putea sa fim si mai sus decat suntem acum in clasament, dar invatam din greseli. Daca in primavara vom si marca din ocaziile pe care le avem, atunci vom reusi mai mult" (sport.ro)

Cum s-au marcat golurile:

Minutul 43 (1-0):Vasluienii deschid scorul dupa o super-reusita! Costin trimite un sut in forta din afara careului, iar balonul loveste bara si se duce direct in vinclul portii aparate de Bornescu

Minutul 49 (1-1): Gol Herea dupa un contra-atac fulger al rapidistilor! Duarte urca pe partea dreapta, trimite in careu pentru Sburlea, acesta din urma incearca un sut pe poarta, dar balonul ajunge la Herea, care inscrie din cinci metri

Echipe de start:

FC Vaslui: Kuciak, Milanov (Campano '46), Papp, Canu, Balace, Gheorghiu, Costin, Ghencev, Sanmartean, Wesley, Bello (Pouga '83)

Rapid: Bornescu, Duarte, Antonio, Glauber, Ezequias, Spadacio, Grigorie, Grigore, Frunza (Dobroiu '90), Herea (Costa), Sburlea (Cesinha '84)