Atacantul international Ciprian Marica plateste scump pentru cartonasul rosu primit in meciul contra Hamburg, pierdut de echipa sa, VfB Stuttgart, cu 2-4. Jucatorul roman a fost eliminat dupa doar un sfert de ora de joc, pentru ca ar fi injurat arbitrul de centru si, potrivit presei germane, va primi cea mai mare amenda din istoria clubului: 50.000 de euro.

Ciprian Marica, la GalatasarayFoto: Reuters

Update 17:30: Ciprian Marica a fost suspendat pentru trei etape in campionatul intern, ceea ce inseamna ca nu va mai putea juca pentru Stuttgart in acest an

Ciprian Marica a egalat la 1 in minutul 9 al partidei cu Hamburg, insa dupa doar sase minute a vazut cartonasul rosu, arbitrul Wolfgang Stark sustinand ca atacantul roman l-a insultat. In doar zece oameni, Stuttgart a pierdut cu 2-4, iar antrenorul Jens Keller l-a criticat pe Marica, mentionand ca romanul a dezamagit echipa si va suporta consecintele actelor sale.

Cu toate acestea, Marica se apara si sustine ca nu l-a insultat pe arbitru: "Toti cei care ma cunosc stiu ca pun mare pret pe maniere. Nu as putea insulta niciodata un arbitru", a mentionat atacantul.

Ciprian Marica va primi cea mai mare amenda din istoria clubului VfB Stuttgart, de 50.000 de euro. "Recordul" anterior apartinea lui Jens Lehmann, care anul trecut a platit o amenda de 40.000 de euro.