Steaua si CFR au remizat, scor 2-2, la capatul unei partide in care spectacolul a fost garantat de naivitatea celor doua aparari. Culio a deschis balul (10'), Bogdan Stancu a intors rezultatul cu o dubla (27', 50'), iar Peralta a stabilit scorul final (82'). Campioana putea pleca cu toate punctele in prelungiri (91'), dar Traore a ratat in stilu-i deja cunoscut din Champions League.

Lacina Traore - inca o ratare memorabilaFoto: Reuters

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua si CFR au oferit o partida spectaculoasa, cu patru goluri si multe ratari de ambele parti. Culio a modificat repede tabela (10'), dar la pauza s-a intrat cu 1-1 dupa un penalti obtinut de Kapetanos si transformat de Bogdan Stancu (27').

Insistenta ros-albastrilor a fost rasplatita cu gol de acelasi Bogdan Stancu (50'), iar Steaua trebuia sa recunoasca dependenta de executiile atacantului sau.

Gazdele puteau sa inchida partida in minutel 57 si 81, dar acelasi omniprezent Bogdan Stancu a ratat cu nonsalanta. Cliseul "ocaziile se razbuna"a functionat perfect in Ghencea, iar Peralta a egalat cu doar opt minute inainte de final.

Traore putea da lovitura de gratie in primul minut al prelungirilor, dar atacantul ivorian a repetat "ispravile" din Champions League si la poarta lui Tatarusanu (l-a luat la tinta pe portarul stelist din situatie de unu la unu).

S-a incheiat 2-2, iar in urma acestui rezultat Steaua si CFR Cluj raman la o distanta apreciabila de liderul Otelul (la 10, respectiv 12 puncte).

Echipe:

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Galamaz, Latovlevici - Gardos, Brandan - Surdu, Stancu, Tanase - Kapetanos

Rezerve: C. Lungu, Abrudan, L. Marinescu, C. Matei, Onofras, Bilasco, Martinovici

CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Rada, Edimar - Hora, Kivuvu, Peralta, Culio - Bjelanovici, Traore

Rezerve: Stancioiu, Piccolo, Tony, Emil Dica, E. Kone, Bud, Bastos