FC Vaslui reuseste sa se mentina aproape de podiumul Ligii 1, dupa ce duminica, in penultima etapa a campionatului intern, a invins la limita, scor 1-0, ultima clasata Sportul Studentesc. Dupa doua ratari mari in repriza secunda, moldovenii au avut noroc din a treia incercare, Yero Bello inscriind singurul gol al partidei in minutul 72.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Dupa o prima repriza in care ambele echipe au afisat un joc slab si nu au avut prea multe faze de poarta, Vasluiul a ratat o ocazie uriasa la trei minute de la debutul reprizei secunde. Gheorghiu nu a putut profita de o greseala in defensiva si a trimis in bara din doi metri.

In minutul 67 Yaro Bello, ramas singur cu Niculescu, a sutat direct in potar, balonul a ramas in posesia moldovenilor, dar Pouga a trimis peste bara din zece metri. Golul a venit in cele din urma in minutul 72, dupa o centrare de la coltul terenului. Yero Bello, aflat la prima bara, a trimis cu capul in plasa, din cinci metri.

Sportul Studentesc a inregistrat a 12-a infrangere din actualul sezon al campionatului, ocupand in continuare ultima pozitie in clasament.

Echipe de start:

Sportul Studentesc: Niculescu (Viciu '80), Farmache, Ratiu, Patriche, Maxim, Patrascu (Irimia '69), Cruceru (Gheorghe '77), Tibi Balan, Ferfelea, Varga, Curelea

FC Vaslui: Kuciak, Milanov, Canu, Papp, Balace, Sanmartean, Ghencev, Wesley (Pouga '67), Gerlem (Gheorghiu '46), Adailton (Costin '33), Yero Bello