Real Madrid a ramas in fruntea clasamentului din Liga BBVA, inaintea derby-ului cu Barcelona, dupa ce sambata seara s-a impus cu 5-1 in fata celor de la Athletic Bilbao. Neinvinsi in acest sezon, madrilenii au castigat prin golurile lui Higuain, Ramos si hat-trick-ul lui Cristiano Ronaldo, portughezul lansand si o provocare rivalilor de pe Nou Camp.

Ronaldo, hat-trick pentru RealFoto: Reuters

Higuain si Ronaldo au inscris pentru Real in prima repriza, dar Llorente a aprins sperantele lui Athletic inainte de pauza, marcand in poarta madrilenilor. Oaspetii au pus presiune in repriza secunda, insa o lovitura libera executata de Ronaldo si un penalty controversat al lui Sergio Ramos a oferit un avantaj considerabil echipei lui Mourinho. Portughezul Ronaldo a mai inscris o data, din penalty, iar la finalul partidei a lansat o provocare Barcelonei, care sambata a castigat cu 8-0 in fata celor de la Almeria.

"Victoria celor de la Barcelona cu 8-0 nu-mi spune nimic. Sa vedem daca vor putea sa inscrie de opt ori si impotriva noastra. Sunt multumit ca am inscris, dar cel mai important lucru este ca echipa a castigat. Lupt pentru a castiga campionatul. Trofeul de golgeter nu este important pentru mine", a declarat Cristiano Ronaldo.

Barcelona si Real Madrid se intalnesc in El Clasico luni, 29 noiembrie.

Liga BBVA, etapa a XII-a:

Sambata:

Villarreal - Valencia 1-1 (Rossi '73/ Aduriz '21)

Almeria - Barcelona 0-8 (Messi '17, '37, '67, Iniesta '19, Ariadela '27-autogol, Rodriguez '35, Krkic '62, '73)

Real Madrid - Athletic Bilbao 5-1 (Higuain '19, Ronaldo '30, '62, '90-penalty, Ramos '62-penalty/ Llorente '40)