In fata a 80.000 de suporteri veniti pe San Siro, Zlatan Ibrahimovic a facut un meci mare impotriva fostei sale echipe, Inter Milano, si a adus victoria lui AC Milan, scor 1-0, in ​Derby della Madonnina. Atacantul suedez a inscris singurul gol al partidei din penalty, provocandu-i lui Inter prima infrangere de pe teren propriu dupa doi ani si jumatate. AC Milan e in continuare lider in Serie A, la sase puncte distanta de Inter, aflata pe locul al cincilea.

Ibrahimovic aduce victoria MilanuluiFoto: Reuters

Clarence Seedorf a avut prima ocazie a meciului, dupa trei minute de la start, dar lovitura sa de cap nu a nimerit spatiul portii. Dupa doar un minut, Marco Materazzi l-a faultat in careu pe Ibrahimovic, iar suedezul a inscris din penalty (min. 5). Rossoneri au continuat sa fie periculosi la poarta lui Castellazzi, in timp ce singura sansa mai importanta a gazdelor a fost la o lovitura libera executata de Sneijder.

Inter a presat in repriza secunda, insa nu a putut profita de omul in plus avut pe teren din minutul 60, dupa ce Abate a primut al doilea cartonas galben. Milan a continuat sa fie periculoasa pe contra-atac si a putut duce scorul la 2-0, insa Seedorf a sutat putin pe langa poarta

Massimiliano Allegri, antrenor AC Milan: "Mi-a placut atitudinea jucatorilor. Au jucat un fotbal frumos si am meritat sa castigam. Am fi putut sa mai inscriem si e pacat ca nu am facut-o. Am luptat pentru fiecare minge si ne-am sacrificat cand am avut un om in minus".

Rafa Benitez, antrenor Inter: "Avem probleme in defensiva. Fara Walter Sanuel, aveam nevoie de un om pentru a-l marca pe Ibra. Marco Materazzi a facut o greseala, dar dupa si-a facut treaba. Noi nu am jucat bine. Sezonul trecut echipa a castigat multe jocuri pe final pentru ca Milito a inscris mult, dar acum are probleme".