Fiorentina s-a impus cu 1-0 in partida cu Cesena (gol Gilardino), dar l-a pierdut pe Adrian Mutu. Titular in echipa lui Sinisa Mihajlovic, romanul s-a accidentat in minutul 40 al disputei si a fost schimbat cu Adem Ljajici. Primul verdict al medicilor: atacantul ar putea lipsi cateva saptamani.

Adi Mutu, din nou departe de gazonFoto: Reuters

Mutu a inceput titular partida cu Cesena, fotbalistul roman fiind unul dintre cei mai periculosi oameni ai formatiei Viola. Atacantul a simtit dureri pe finalul primei reprize (in minutul 40), Adrian fiind inlocuit de Adem Ljajici.

Dupa primele investigatii medicale, Mutu a suferit o intindere la muschii aductori, accidentare care l-ar putea tine departe de gazon aproximativ o luna de zile. In aceste conditii, pentru Adrian o revenire este preconizata pentru inceputul anului 2011.

Folosit din primul minut in toate cele patru dispute de la expirarea suspendarii, Mutu s-a accidentat, cel mai probabil, din cauza unei suprasolicitari.

Mihajlovic a inceput cu urmatoarea echipa: Boruc - Comotto, Gamberini, Kroldrup, Pasqual - Donadel, Santana - Cerci, Mutu, Vargas - Gilardino.

Formatia Viola s-a impus cu 1-0 gratie reusitei lui Alberto Gilardino, din minutul 59.