Dupa doua sezoane consecutive in care a parasit Cupa Romaniei in sferturile de finala, Gloria Bistrita a produs surpriza si a eliminat, joi, detinatoarea trofeului, CFR Cluj, cu scorul de 1-0, calificandu-se in semifinale gratie golului marcat din penalty, in minutul 73, de Junior Moraes. Gloria Bistrita este a treia echipa calificata in semifinale, dupa FC Brasov si Dinamo.

CFR, eliminata in Cupa Foto: Agerpres

Prima repriza a avut un ritm alert, Bastos (CFR Cluj) avand prima ocazie de gol a meciului, dupa doua minute de joc. Brazilianul a driblat un adversar la marginea careului, insa sutul sau din 12 metri a trecut putin pe langa poarta. Dupa alte cinci minute, poarta lui Albut era din nou in pericol, insa Cadu a trimis cu capul in bara transversala, din sase metri.

Bistritenii au pus constant presiune la poarta lui Nuno Claro, dar ocaziile mai mari au apartinut in continuare gazdelor. Peralta a centrat in careu (min. 30), Bastos a scapat de marcajul adversarului, a sutat spre poarta, insa balonul a lovit plasa laterala. Traore a inscris in minutul 37, dar golul sau a fost anulat deoarece arbitrul Cristi Balaj fluierase un fault in atac.

Clujenii au fost aproape de a intra la vestiare cu un avantaj de un gol. Edimar a batut o lovitura libera la bara a doua (min. 45), Bud a trimis insa cu capul peste transversala, din coltul careului mic.

Bastos inregistreaza o noua ratare, in debutul reprizei secunde. Culio scoate bine balonul la marginea careului, insa Bastos trimite pe langa poarta. Traore sprinteaza pe stanga (minutul 57) si suteaza direct in Albut din marginea careului mic, desi avea posibilitatea sa-i paseze lui Culio, aflat nemarcat in fata portii. Clujenii se intrec in ratari, De Zerbi sutand putin pe langa poarta in minutul 69.

In minutul 72, Tony il trage de tricou pe Bajenaru, bistriteanul cade in careu, arbitrul Balaj nu acorda nimic in prima faza, insa la indicatia tusierului Adrian Vidan, centralul acorda penalty. Junior Moraes transforma lovitura de la 11 metri.

Cadu rateaza egalarea in minutul 82, trimitand cu capul peste poarta, din patru metri. De Zerbi isi trece si el in cont inca o ratare, cu trei minute inainte de finalul partidei. Italianul, ramas nemarcat in 12 metri, trimite pe langa poarta.

Clujenii forteaza egalarea, Sforzini trimitand cu capul din sase metri, peste transversala. CFR nu reuseste insa sa inscrie si paraseste Cupa Romaniei in sferturile de finala.

Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Cadu, Piccolo, Edimar, E. Kone (Sforzini '71), Costa, Peralta, Bastos (De Zerbi '54), Bud (Culio '46), Traore

Gloria Bistrita: Albut, Achim, Nastase, Szukala, Velcovici, C. Petre, Muresan, Nalati, Keita (Saceanu '54), Bajenaru (Tudose '81), B. Moraes (J. Moraes '57)