Dinamo a avut nevoie de prelungiri si lovituri de departajare pentru a elimina Universitatea Craiova, intr-un sfert de finala disputat in Bucuresti, pe stadionul din "Stefan cel Mare".

Ioan Andone, antrenor DinamoFoto: Agerpres

Dupa 120 de minute, scorul a fost egal 1-1. Craiova a deschis scorul prin Dina (min. 31), gratie unei prestatii superioare din punct de vedere tactic. In repriza secunda, Dinamo a reactionat si a dominat copios. Catalin Munteanu a egalat in minutul 67, golul fiind o recompensa pentru intrarea sa in joc, foarte eficienta (Catalin fusese rezerva, iar Andone l-a introdus in minutul 46). Pana la finalul celor 90 de minute, s-au produs doua modificari de efectiv: au fost eliminati Dilevski (min 71) si Liviu Ganea (76).

In prelungiri, Dinamo a cautat sa speculeze slabiciunea fundasului David Lopes, introdus de Piturca in minutul 90 - Andrei Cristea si Torje l-au depasit de cateva ori, dar suturile lor au fost blocate de Stanca. In ultimul minut, Craiova a avut o sansa uriasa - Mihai Costea a intrat in careu si a sutat, fara marcaj, milimetric pe langa poarta dinamovist.

Loviturile de departajare au dat castig de cauza echipei care a folosit jucatorii mai experimentati: Dinamo s-a impus cu 3-1, prin loviturile transformate de Andrei Cristea, Catalin Munteanu si Adrian Cristea. A ratat Bordeanu. Pentru Craiova, a marcat Ologu, dar au ratat Gaman, Barboianu si Mihai Costea.