​Universitatea Craiova a reusit sa castige toate punctele la Urziceni, o deplasare care s-a dovedit extrem de complicata: Unirea a avut 1-0 la pauza (Todoran 33), iar oltenii au alergat serios pentru a intoarce situatia - a egalat Gargorov (51, penalty), iar Dina a inscris golul victoriei cu 10 minute inaintea finalului de meci.Craiova a urcat pe locul 7, la doua puncte in urma Stelei, fosta echipa a lui Victor Piturca.

Victor PiturcaFoto: AGERPRES

Unirea a castigat tactic prima repriza, intrucat a interpretat eficient atitudinea "asteptare-contraatac". Ialomitenii au fost ajutati si de o prestatie ezitanta a defensivei oltene: o gafa a condus la deschiderea scorului, in minutul 33 - Dinu Todoran a inscris din interiorul careului, dupa ce capturase o minge respinsa gresit de Gaman.

Condusa, Craiova a reactionat dupa pauza, perioada in care a urcat cu toate liniile, iar mijlocasii au jucat ceva mai ingrijit. Egalarea a venit in minutul 51, cand Gargorov a transformat un penalty (acordat pentru un hent la Mehmedovici).

In ultima jumatate de ora, simtind ca poate mai mult, Unirea a iesit din defensiva si a cautat golul - Maftei a ratat o situatie uriasa (70): a ramas singur cu Stanca, dar a ratat finalizarea. Oltenii au speculat riscurile ialomitenilor si au dat lovitura in minutul 80: Dananae a centrat perfect, iar Dina a reluat cu capul din centrul careului.

"Nu am facut o partida foarte buna. In primul rand, din cauza terenului de la Urziceni, care este sub orice critica. Apoi, Unirea nu a facut altceva decat sa distruga jocul nostru. Am fost suparat ca am facut cadou golul din prima repriza, dar am avut caracter, baietii au rezistat fizic. Suntem aproape de zona europeana. Mai multe vom sti dupa perioada de iarna, cand sper sa aducem inca patru sau cinci jucatori" - Victor Piturca, antrenor Universitatea Craiova (GspTV).