Universitatea Cluj a reusit sa puna capat unei serii de cinci partide fara victorie si sa se impuna, luni, in cea de-a 13-a etapa a Ligii 1, in fata celor de la Astra Ploiesti, scor 1-0. Gabriel Bostina a marcat singurul gol al partidei dintr-un penalty acordat destul de usor de arbitrul Sebastian Coltescu. Ploiestenii au jucat in superioritate numerica 20 de minute, insa nu au putut evita infrangerea.

Bostina aduce victoria clujenilorFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, Bostina a transformat o lovitura de la 11 metri, obtinuta de Machado dupa un contact cu portarul Astrei, Catalin Grigore. Astra nu a reusit sa dea o replica adversarilor, neputand nici sa profite de omul in plus avut pe teren din minutul 70: Machado a vazut direct cartonasul rosu dupa un cot in figura aplicat lui Oprsal.

Echipe de start:

U Cluj: Hutan, Ungurusan, Szilagyi, Balde (Acosta '25), Izvoranu, Mendy, V. Gheorghe, Reinaldo, Bostina (Cvrik '90+5), Pacurar (Lemnaru '90+2), Machado

Astra: C. Grigore, Craciun, Oprsal (Bornosuzov '80), M. Florea, Teekloh, Mihalache, Paulinho (Tigoianu '67), Seto, Stratila (Mihalcea '75), Miranda, Fatai