Adrian Mutu a bifat primele minute pentru Fiorentina dupa o pauza de noua luni si sapte zile (a fost suspendat pentru consum de sibutramina), atacantul fiind integralist la formatia Viola in remiza, scor 0-0, inregistrata pe terenul Cataniei. "S-a zbatut mult, a aratat o mare pofta de fotbal", au precizat jurnalistii italieni despre roman.

Mutu, pe picior de plecare de la Fiorentina Foto: AGERPRES

Internationalul a fost la originea celor mai importante faze ale Fiorentinei, atacantul echipei Viola ratand in minutul 8 cea mai mare ocazie a echipei lui Sinisa Mihajlovic (a trimis cu capul dupa o centrare a lui Santana, iar Andujar a respins cu mare greutate in corner).

Dupa o prima repriza in care a pasat, a interceptat mai multe mingi la centrul terenului, a executat bine o lovitura libera si a fost unul dintre cei mai activi fotbalisti ai Fiorentinei, Mutu a disparut usor din joc in al doilea mitan.

"S-a zbatut mult, a aratat o mare pofta de fotbal", au scris jurnalistii italieni despre Mutu la finalul partidei de la Catania.

Ultimul meci al lui Adrian pentru Fiorentina a fost in data de 24 ianuarie 2010, atunci cand Fiorentina a pierdut cu 3-0 la Palermo.

In urma acestui rezultat, Fiorentina a ajuns la cota 9 puncte acumulate, formatia Viola aflandu-se pe locul 16 in clasamentul din Serie A.