FC Barcelona a facut spectacol pe Nou Camp impotriva Sevillei, catalanii castigand cu un categoric 5-0. Messi 4', 64', David Villa 24', 90' si Dani Alves 53' au punctat pentru o formatie blau-grana in mare forma. Intr-o alta partida a zilei, liderul Real Madrid a castigat cu 3-1 in deplasareare de la Hercules.

Barcelona, de neopritFoto: Reuters

Barcelona a benficiat de un start perfect in derbiul cu Sevilla, gazdele deschizand scorul inca din minutul 4 prin Leo Messi. Pana la pauza s-a facut 2-0, dupa reusita lui David Villa (24'). Echipa lui Josep Guardiola nu s-a oprit insa din marcat, iar tabela a aratat un categoric 5-0 la final (au mai punctat in a doua repriza Messi, Villa si Dani Alves).

Real Madrid a fost condusa de Hercules cu 1-0 (Trezeguet 3') pana in a doua repriza, atunci cand Di Maria a egalat (52'). Dubla lui Cristiano Ronaldo (venita in minutele 82' si 86') a dus cele trei puncte la Madrid, iar Realul ramane in continuare lider in Primera Division.

Barcelona: Valdes, Alves, Puyol, Pique, Abidal, Xavi, Busquets, Iniesta, Messi, Villa, Pedro Rodriguez

Sevilla: Varas, Konko, Caceres, Alexis, Antonio Rodriguez, Perotti, Romaric, Renato, Capel, Luis Fabiano, Kanoute.