Gloria Bistrita este a patra echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa FC Brasov, FC Timisoara si Dinamo. Cu un nou antrenor, in persoana lui Nae Manea, bistritenii au invins cu 1-0 pe Unirea Urziceni, gratie golului inscris in repriza secunda de Bruno Moraes.

Cupa RomanieiFoto: HotNews.ro

Bruno Moraes a inscris primul sau gol pentru bistriteni, un gol ce-i asigura echipei sale participarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. In minutul 67, Bajenaru a centrat de pe dreapta, iar Bruno Moraes a inscris cu capul din opt metri. Portughezul Unirii, Antonio Semedo, a avut sansa egalarii in minutul 89, insa sutul sau a trecut putin pe langa poarta.

Gloria Bistrita are in palmares o Cupa a Romaniei, castigata in sezonul 1993/1994, cand a invins in finala cu 1-0 pe Universitatea Craiova. Cea mai buna performanta a Urziceniului in Cupa a fost in sezonul 2007/2008, cand a atins ultima faza a competitiei, fiind invins cu 2-1 de catre CFR Cluj.

Echipe de start:

Gloria Bistrita: Albut, Achim (Keita '61), Frasinescu, Szukala, Velcovic, C. Petre, Muresan, Nalati (Mandea '78), Bajenaru (Marginean '72), Junior Moraes, Bruno Moraes

Unirea Urziceni: Balgradean, Blay, E. Nicu, Mehmedovic (Filip '57), Musat, Goge, Muzac (Vaduva '73), Todoran, Art. Karamian, Semedo, Arm. Karamian