AC Milan a urcat pana pe locul al doilea in clasamentul din Serie A, depasind pe rivala Inter, dupa ce a invins, luni seara, pe Napoli cu 2-1. Rossoneri sunt la doua puncte de liderul Lazio gratie golurilor lui Robinho si Ibrahimovich, insa marea surpriza a meciului a fost Massimo Oddo, care a pasat decisiv la ambele goluri.

Ibra si Robinho aduc victoria MilanuluiFoto: Reuters

Fara Thiago Silva, Zambrotta, Jankulovski, Abate si Ronaldinho, AC Milan a reusit sa obtina a patra victorie consecutiva in Serie A, ajutata fiind de Massimo Oddo, jucator marginalizat in ultimele doua sezoane. Oddo a prins echipa doar pentru ca titularul postului, Antonini, a fost indisponibil, insa si-a facut treaba perfect pasand decisiv pentru golurile Milanului.

Un un-doi intre Oddo si Robinho a dus la deschiderea scorului in minutul 22, brazilianul marcand al doilea sau gol din actualul sezon. Ocaziile nu au lipsit la poarta milanezilor in prima repriza, insa Napoli a fost "cumintita" cand a ramas cu un om mai putin pe teren: mijlocasul Michele Pazienza a comis pentru a doua oara un hent si a primit al doilea cartonas galben (45+1).

Oddo a centrat perfect in minutul 73, iar suedezul Ibrahimovic a impins balonul cu capul in poarta. Ezequiel Lavezzi a marcat pentru Napoli in minutul 78, iar Milan a castigat pentru prima data in ultimii 13 ani pe Sao Paolo.

"Am profitat de superioritatea noastra numerica pana la 2-0, apoi am pierdut controlul jocului. Cred ca am jucat bine din punct de vedere tactic, punand presiune pe adversar. Napoli s-a descurcat si ea bine pe cateva contra-atacuri", a declarat la finalul meciului antrenorul Allegri.

Lazio conduce in clasamentul din Serie A cu 19 puncte, urmata fiind de Milan cu 17 puncte si Inter, cu 15.