Serie A: Partida Cagliari - Inter, interupta din cauza scandarilor rasiste

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 17 octombrie 2010, 14:31 Sport | Fotbal

Eto'o, tinta suporterilor rasisti
Disputa dintre Cagliari si Inter, contand pentru etapa cu numarul VII din Serie A, a fost intrerupta pret de cateva minute dupa ce suporterii gazdelor au adresat scandari rasiste la adresa unora dintre jucatorii oaspetilor (in special a lui Samuel Eto'o), informeaza Reuters.

Centralul Tagliavento a oprit disputa in minutul trei, iar de la statia de amplificare a arenei s-a facut un anunt pentru calmarea spiritelor. Dupa o pauza de aproximativ 180 de secunde (conform Gazzetta dello Sport), meciul a fost reluat.

Acest eveniment vine dupa ce in urma cu doar cateva zile partida dintre Italia si Serbia (contand pentru preliiminariile Euro 2012) a fost suspendata din cauza comportamentului agresiv al suporterilor sarbi.

Cristi Chivu a fost titular la Inter, in timp ce Denis Alibec a fost doar rezerva. Campioana Italiei s-a impus cu 1-0, unica reusita apartinandu-i camerunezului Samuel Eto'o (39').

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Chivu - Zanetti, Stankovici - Biabiany, Sneijder, Coutinho - Eto'o

Rezerve: Castelazzi - Motta, Muntari, Obi, Materazzi, Alibec, Santon.