Campioana en-titre a Romaniei, CFR Cluj, a obtinut a treia victorie din acest sezon, invingand pe FC Brasov cu 4-0, in cea de-a zecea etapa a Ligii 1. Bastos, Cadu, Traore si De Zerbi au adus cele trei puncte clujenilor, CFR-ul reusind sa paraseasca in sfarsit zona retrogradabila.

Brasovul a bifat doua ocazii la poarta clujenilor in primul sfert de ora, prin Badoi (minutul 6), care a trimis in bara dupa o lovitura libera, si prin Ionut Voicu (minutul 14), care a trimis cu latul din 8 metri peste poarta. Golul a venit peste patru minute, insa in poarta brasovenilor. Lansat de o pasa a lui Traore, Bastos a patruns pe partea dreapta in careu si a deschis scorul cu un sut la coltul lung.

Portarul brasovenilor, Marc, l-a faultat pe Culio (min. 34) din postura de ultim aparator si a primit rosu. Fortat sa faca o modificare, antrenorul Isaila scoate un atacant (pe Hadnagy) si il introduce pe Kajcsa, portarul de rezerva. Acesta nu poate insa sa apere penalty-ul executat de Cadu (min. 36) si clujenii conduc la pauza cu 2-0.

Traore duce scorul la 3-0 la patru minute de la fluierul de start al reprizei secunde, fentandu-l elegant pe Oros si sutand la coltul lung. De Zerbi inscrie pentru 4-0, executand impecabil o lovitura libera din afara careului, la vinclu (min. 73). Peralta are ocazia de inscrie golul al cincilea, insa rateaza penalty-ul (min. 87) obtinut de Tony, dupa un fault al lui Oros.

Echipe de start:

CFR Cluj: Nuno Claro, Tony, Cadu, Alcantara, Rada, E. Dica , Peralta, Kivuvu, Culio, Bastos, Traore

FC Brasov: Marc, Cr. Ionescu, Majernik, Oros, Badoi, Chipciu, M. Cristescu, Ilyes, I. Voicu, Diarrassouba, Hadnagy