CFR Cluj a pierdut cu 2-1 la Roma, in al doilea joc din Champions League. In cealalta partida a grupei noastre, Basel - Bayern Munchen 1-2. Peste trei saptamani, CFR va juca pe terenul lui Bayern.

Lacina Traore - inca o ratare memorabilaFoto: Reuters

CFR Cluj n-a mai repetat miracolul de acum doi ani, cand a reusit sa castige pe "Olimpico". Nu a fost insa foarte departe de a da o noua lovitura - in minutul 30, cand Roma nu se regasea, Traore a nimerit transversala, la o faza pe care ar fi rezolvat-o mai simplu cu o pasa in fata portii, unde astepta Culio.

Acelasi Traore a lovit inca o data bara portii italiene, in repriza secunda, cand a prins un vole napraznic, la care Lobont (titular la Roma) nu a avut reactie.

Din pacate, ocaziile Clujului au trezit... adversarul. Si in prima repriza, cand Nuno Claro a scos cateva suturi formidabile ale lui Vucinici si Totti, dar si in partea secunda, cand Roma chiar a gasit drumul spre gol - Mexes a deschis scorul cu un sut puternic, din careu, dupa o lovitura de colt (69), iar Borriello a majorat de langa Alcantara, doua minute mai tarziu (71).

CFR nu a cedat, a izbutit chiar sa reduca din diferenta prin Rada (79), fundasul reluand in poarta lui Lobont o centrare excelenta a lui Culio. Finalul gaseste echipa clujeana in careul Romei, iar Lobont chiar a muncit pentru a scoate sutul lui Dica (89) sau pentru a bloca incercarea disperata a lui Alcantara (90+2).