Pentru Steaua, seara a debutat ca un cosmar: Abrudan a gresit o pasa inapoi si i-a oferit lui Joe Cole sansa de a inscrie, singur cu Tatarusanu. Era secunda 28.

Cristi Tanase, primul gol romanesc pe "Anfield"Foto: Hotnews

Surprinzator, Steaua nu s-a prabusit: jucand avansat, din inertia tactica a planului stabilit la cabina, Bogdan Stancu a gasit drumul cel mai scurt spre poarta lui Reina in minutul 13 - pasa superba spre Cristi Tanase, urmata de finalizarea de exceptie a decarului, cu o scarita.

Indrazneala si frumusetea fazei au blocat mecanismul de joc al englezilor: Steaua a capatat curaj, si-a etalat calitatile pe contraatac si a izbutit sa tina atacantii englezi departe de careul lui Tatarusanu.

Sperantele s-au topit insa in pauza: Steaua a jucat ceva mai retras, cedand teritoriul in fata unei echipe engleze care a castigat in consistenta. Liverpool a primit un penalty in minutul 55 (la o faza in care Kapetanos este suspectat ca l-a tinut pe Kyrgiakos), transformat de N'Gog.

La intrarea in ultimul sfert de ceas, Steaua a facut o ultima incercare de a egala, iar sansa i-a apartinut lui Cristi Tanase: dupa un dribling scurt, Tanase a ramas in pozitie ideala la 18 metri, dar sutul a ocolit poarta (77).

Ultimele 10 minute au semnat capitularea bucurestenilor: Lucas Leiva a dus scorul la 3-1 cu o torpila din afara careului (81), iar N'Gog a stabilit scorul final in prelungiri (90+1).