Cosmin Contra a negat victoria Stelei in cea de-a sasea etapa a Ligii 1, Timisoara remizand pe Ghencea, scor 1-1. Ros-albastrii au deschis scorul prin Alexandru Pacurar (min. 52), dar "batranul" Contra a adus un punct Timisoarei, dupa o executie impecabila din lovitura libera, cu zece minute inainte de finalul partidei. Dupa aceasta remiza, Steaua si Timisoara raman singurele echipe neinvinse in acest sezon de Liga 1.

Liga 1Foto: Hotnews

Steaua a dominat prima repriza, timisorenii parand parca a fi inca sub efectul meciului cu Manchester City, aglomerand propriul careu si asteptand atacurile gazdelor. Ocaziile lui Stancu, Surdu si Bicfalvi nu s-au concretizat, iar scorul la pauza era de 0-0.

Golul stelistilor a venit in minutul 52. Lovitura libera executata de Stancu s-a dus in bara, balonul a ajuns la Pacuraru, care a inscris cu un sut puternic din afara careului. Banatenii au parut mai plini de viata pe finalul partidei, iar o faza fixa avea sa-i coste pe stelisti. Cosmin Contra a executat impecabil o lovitura libera de la marginea careului si Timisoara a plecat cu un punct din Ghencea.

Steaua a devenit lider in Liga 1, insa in aceasta partida a primit trei lovituri: Tanase, Bicfalvi si Radut au parasit terenul accidentati.