Claudiu Niculescu a marcat doua goluri contra fostei echipe, ajutand pe "U" Cluj sa dea marea lovitura pe terenul liderului, Dinamo: clujenii au castigat cu 4-3, iar Niculescu, omul serii, si-a respectat promisiunea - nu s-a bucurat la niciuna din reusite.​

Clau-gol a deschis scorul n minutul 18, cand a transformat o lovitura libera, lateral stanga. Niculescu a refuzat vreo manifestare de bucurie, iar suporterii lui Dinamo, recunoscatori, au inceput sa il aplaude. (0-1)

Bucurestenii au reactionat rapid, Adrian Cristea (21) si Torje (26) izbutind sa intoarca scorul. Meciul parea sa revina la normal, cu Dinamo la comanda, insa clujenii egaleaza: Lemnaru inscrie in minutul 31, iar in minutul 36 Delgado readuce pe "U" in avantaj, dintr-o pasa a lui Niculescu. (2-3)

Fostul tunar din Stefan cel Mare, Niculescu marcheaza al doilea gol al sau in minutul 60, cand reia cu capul din centrul careului. Era 4-2 pentru "U" Cluj, neverosimil pentru pretentiile dinamovistilor.

"Haita" reactioneaza abia in minutul 88, cand N'Doye reduce din diferenta cu un sut splendid, din marginea careului. Era insa prea tarziu pentru ca Ioan Andone sa mai izbuteasca una din revenirile-minune cu care a dominat debutul de campionat...