Adversara Timisoarei din play-off-ul Europa League, Manchester City a obtinut, luni, in ultima partida a etapei a doua din Premier League, o victorie clara in fata celor de la Liverpool, scor 3-0. Tevez si compania l-au facut fericit pe patronul lor, seicul Mansour bin Zayed al Nahyan, care si-a vazut echipa la lucru pentru prima data de la preluarea ei, in 2008.

Tevez, dubla impotriva lui ReinaFoto: Reuters

Manchester City a facut spectacol in fata propriilor fani, dar si a patronului lor, intr-un meci in care argentinianul Carlos Tevez a punctat de doua ori.

Noua achizitie James Milner a avut un debut de exceptie, contribuind la primul gol al partidei, inscris de Gareth Barry, in minutul 13. City a dus scorul la 2-0, dupa o lovitura de la colt. Micah Richards a trimis cu capul spre poarta, iar Tevez a reluat in plasa. Marcatorul golului a fost inregistrat Tevez, dar dupa finalul partidei Richards a sustinut ca el a fost cel care a atins ultimul balonul. Skrtel l-a faultat in careu pe Adam Johnson si in minutul 68 Tevez a stabilit scorul final: 3-0, aceasta fiind cea mai mare victorie a lui Manchester City asupra lui Liverpool in 73 de ani.

"A fost prima data cand Seicul a fost aici si a fost martorul unei seri fantastice pentru Manchester City. Sunt incantat ca am putut sa-i aratam un joc bun. Acest lucru este important", a declarat tehnicianul Roberto Mancini despre suporterul de lux avut la meciul cu Liverpool, suporter ce a cheltuit 180 milioane de dolari pe transferuri de la sfarsitul sezonului trecut.

Manchester City a urcat pe locul al patrulea in Premier League si urmatorul meci il va disputa joi, tot pe teren propriu, in mansa tur a barajului Europa League, atunci cand ii va intalni pe cei de la FC Timisoara. In meciul tur, englezii au castigat cu 1-0, prin golul noii achizitii Mario Balotelli.