Mijlocasul ofensiv Ovidiu Herea a reusit o "dubla" contra Gloriei Bistrita, de aceasta data castigatoare - Rapidul s-a impus cu 2-0 in fata Gloriei, in primul joc sustinut dupa infrangerea traumatizanta suferita pe terenul lui Dinamo: 2-3, dupa ce condusese la pauza cu 2-0, tot printr-o "dubla" a lui Herea.

Rapid - Bistrita 2-0 (Herea 45+2, 90+1)

Contra Gloriei, Rapid a deschis scorul in minutele de prelungire ale primei reprize, cand Herea a transformat un penalty. Simetria a functionat si pentru al doilea gol care a venit de asemenea in minutele de prelungiri (ale celei de-a doua perioade)i: Herea a marcat de aceasta data din actiune, dupa o incursiune pe flancul drept.

La primul gol, intreaga echipa s-a indreptat spre banca tehnica, pentru a-l imbratisa pe antrenorul Marius Sumudica. In aceasta saptamana, Sumudica a fost criticat vehement pentru ca a pierdut derby-ul cu Dinamo de la 2-0 la pauza.